آشنایی کودکان با احساسات

چگونه کودکان را از ابتدا با احساساتشان آشنا کنیم؟

آشنایی کودکان با احساسات بسیار مهم است و باید از آنها خواست که در مورد احساسشان حرف بزنند.

در ابتدا باید به آنها کمک کرد تا بتوانند احساسشان را پیدا کنند. مثلاً  « از اینکه صبر کردی تا حرف من تمام شود ناراحت شدی .» یا « از اینکه بابایی تو رو با خودش نبرد غمگینی .» یا «حتما از اینکه ما تو رو تنها بزاریم می ترسی».به آنها اطمینان بدهید شما برای شنیدن و تایید احساساتش حضور دارید. مثلاً  « توحق داری از دست من عصبانی باشی چون دوست داشتی تلوزیون نگاه کنی ولی ما باید به فروشگاه می رفتیم و متاسفانه کاریش نمیشد بکنیم .»

به وضوح باید به او تاکید کنید که عصبانیت روش خوبی برای ابراز خشم نیست. برای این کار نخست باید  با رفتار خود برای بچه ها الگو باشید. ( یعنی خودتان وقتی خشمگین می‌شوید، داد و فریاد نکنید.)  وقتی خودتان خشمگین هستید، صرفا بگویید من خشمگینم و سپس علت خشم را به او بگویید و پس از برطرف شدن خشم، دوباره او را در جریان بگذارید و بگویید عصبانیتم برطرف شد.

مدیریت خشم

با اجرای تئاتر و بازی‌های مدیریت خشم، این مهارت را به او به صورت عملی آموزش دهید، سپس هر وقت به شیوه‌ی درست خشمش را ابراز کرد، به او تاکید کنید که از نحوه‌ی ابراز خشمش راضی هستید. (برای آموختن تئاترهای اموزشی مدیریت خشم می‌توانید به درمانگر متخصص و یا کتاب‌های موجود، مراجعه کنید و آن‌ها را آموزش ببینید.) البته گاهی احساسات جایگزین یکدیگر می شوند مثلا خشونت به جای خشم می نشیند یا غم به بدعنقی تبدیل می شود یا ترس به خجالت بدل می گردد و همین موارد از علل اصلی درگیری والدین و کودک می تواند به حساب آید.

آشنایی کودکان با احساسات

آشنایی با تکنیک ها

در چنین مواردی باید تکنیکهای مربوط به خودش را استفاده کنید مثلا در هنگام خشونت ِ کودک، تکنیک اتاق تنهایی را اجرا کنید، هنگام بهانه گیری تکنیک شنیدن حرفها و یا هنگام نق زدن، تکنیک بی اعتنایی را می توانید اجرا کنید.  ( برای آموزش این تکنیک‌ها می توانید به درمانگر متخصص مراجعه و یا از کتاب‌های آموزشی بهره ببرید.)

کودکان غمگین نیاز به رفتاری ملایم دارند. در عین حال باید احساس ارزشمند بودن را در آنها تقویت نمایید. نگاه محبت آمیز، نوازش کردن، در آغوش گرفتن و با گرمی از آنها استقبال کردن به آنها کمک زیادی خواهد کرد. (البته رفتارتان نباید مصنوعی باشد)

همین طور کودکانی که از اعتماد به نفس کمی برخوردارند، نیاز به عشق ورزیدن و احساس ارشمند بودن دارند. از سرزنش، تحقیر و تنبیه آنها خودداری کنید. سعی کنید از آنها انتقاد نکرده و کوچکترین موفقیتشان را با شور و شوق تشویق کنید و پیامهای مثبت به آنها بدهید مثلاً بگویید:

  • ” تو امروز خیلی کارهای خوب انجام دادی ، آفرین “
  • ” مدتی است که حسابی ازت راضی ام “
  • ” چقدر پیشنهاد های خوبی می دی “
  • ” از اینکه بچه توانمندی مثل تو دارم احساس غرور می کنم “
  • ” میدونستی من بهت افتخار مي كنم.”

کلینیک ذهن زیبا با هدف رفع مشکلات جنسی افراد و به دنبال آن بهبود کیفیت زندگی به عنوان یکی از فعال ترین مراکز سکس تراپی کشور با دارا بودن کارشناسان و پزشکان خبره و با تجربه همراه شما هموطنان عزیز است. جهت دریافت وقت مشاوره تلفنی و حضوری با شماره ی 09353167886 تماس حاصل فرمایید.

ما را در اینستاگرام و تلگرام دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *