ازدواج مبناي شكل گيري خانواده است كه خود جزء مهمترين اتفاقـاتي اسـت كـه در طـي زندگي فرد رخ ميدهد. انسانها به دلایل مختلفی ازدواج می کنند: عشق، امنیت اقتصادی، محافظت، امنیت عاطفی، احساس آرامش، فرار از تنهایی و تمایلات جنسی. در واقع ازدواج موفق وشروع رابطه زناشویی قادر است بسیاری از نیازهای روانی و جسمانی را در یک محیط امن برآورده سازد و تأثیر بسزایی بر سلامت و بهداشت روانی افراد داشته باشد.

بـراي بسـياري، كسـب خشـنودي از رابطـة زناشـويي مهمترين منبع خشنودي حتي مهمتر از منابعي همچون كار، دوستان و حتي فرزندان بـه شـمار مي آيد.

رضایت زناشویی حالتی از خشنودی و رضایت در ازدواج است که از جنبه درون فردی، تجارب ذهنی خوشایند و از جنبه میان فردی، هماهنگی میان انتظارات یک طرف با طرف مقابل است که در زمینه های گوناگونی چون سبک زندگی، ارتباط، رابطه جنسی، شرایط اقتصادی و نحوه تصمیم گیری وجود دارد.

رضايت زناشـويي، وجـود يـك رابطـة دوسـتانة منطقـي، تفاهم، درك يكديگر و ارضاي نيازهاي مادي و معنوي زن و مـرد اسـت.پژوهشگران عوامل زیر را در رضایتمندی زناشویی موثر می دانند:
عوامل شناختی، عوامل هیجانی وعاطفی، عوامل فیزیولوژیکی، الگوهای رفتاری، حمایت اجتماعی، خشونت، وجود فرزند، مهارت های ارتباطی، روابط جنسی و…

اگرچه رضایت جنسی تنها یکی از عوامل تأثیر گذار بر رضایت زناشویی است اما میان رابطه جنسی و رضایت زناشویی رابطه زیادی وجود دارد.

یکی از مؤلفه های مهم یک ارتباط جنسی موفق دانش وآگاهی جنسی است.

دانش جنسی:

مجموعه ای از معلومات، اطلاعات، دانش و آگاهی فرد در مورد جنسیت و مسائل جنسی از جمله جنبه های فیزیولوژی، تولیدمثل، عملکرد و رفتار جنسی فردی و بین فردی.

اگر زوجین در زندگی خود شناخت بیشتری نسبت به رابطه جنسی داشته باشند، قادر خواهند بود که شیوه های ارتباطی خود را تغییر دهند وآن را بهبود بخشند و در هنگام بروز تعارضات و مشکلات زناشویی یک راه حل سازنده را در پیش بگیرند.

در موارد بسیاری نابهنجاریهای جنسی ناشی از عدم آگاهی از نظام پاسخ جنسی و معلومات جنسی کم  می باشد.

دانش جنسی با رضایت جنسی و زناشویی رابطه مستقیم ومثبت دارد.
پژوهشها درباره میزان دانش جنسی حاکی از آن میباشد که میزان دانش جنسی به خصوص در کشور ما به علت مسائل فرهنگی و عقیدتی بسیار پایین می باشد و این مسأله درمیان زنان شایعتر می باشد.

ازدواج
ما را در اینستاگرام و تلگرام دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *