افسردگی چیست؟

افسـردگی پاسـخ طبيعـی آدمـی بـه فشـارهای زنـدگی اسـت.
دو مشخصه اساسی افسردگی ناامیدی و غمگینی است. شخص رکود وحشتناکی احساس می کنـد و نمـی توانـد تصمیم گیری یا فعالیتی را شروع کند یا به چیزی علاقه مند شود.

افسردگی 

طی صد سال گذشته، پیشرفت های زیادی در حیطه ی بهداشت و شاخص های سلامتی صورت گرفته است. امید بـه زندگی تا ۵۰ درصد در کشورهایی مانند مصر و هند افزایش یافته است و بیماری هایی مانند آبله که در گذشته سالیانه میلیونها نفر را از بین می بردند ریشه کن شده اند (لامبرت – ۲۰۰۶).
نمونه های این پیشـرفت هـا در زمینـه رفـاه جسـمی فراوانند. اما در زمینه سلامت روانی با پیشرفت چندانی روبرو نبوده ایم. سازمان بهداشت جهانی تخمین زده اسـت کـه اختلالات افسردگی و اضطرابی در راس فهرست بیماری های روانی قرار می گیرند و حـدود ۲۵ درصـد مراجعـات بـه مراکز بهداشتی در جهان را به خود اختصاص می دهند (لامبرت،۲۰۰۶).

علائم افسردگی:

اختلال افسردگی یک اختلال روانی است که با علائم و نشانه های زیر مشخص می شود:

  • خلق افسرده
  • از دست دادن علاقه به فعالیت های لذتبخش
  • کـاهش انـرژی
  • اشـکال در توجـه و تمرکـز
  • کنـدی روانی- حرکتی
  • کم خوابی و یا پر خوابی
  • بی اشتهایی یا پر اشتهایی
  • ناتوانی در تصمیم گیری
  • احساس گناه و افکار مربوط به مرگ و خودکشی (انجمن روانپزشکی آمریکا،۲۰۰۰)

افسردگی

وجود تنها چند علامت از علائم افسردگی، بـه کـاهش قابـل توجهی در عملکرد اجتماعی و جسمی منتهی می گـردد. بنـابراین، پـژوهش در زمینـه ی درمـان افسـردگی از اولویـت بالایی برخوردار است (هولی و سـیمون،۲۰۰۰).

افسـردگی پاسـخ طبیعـی آدمـی بـه فشـارهای زنـدگی اسـت. عـدم موفقیت در تحصیل یا کار، از دست دادن یکی از عزیزان و آگاهی از اینکه بیماری یا پیری توان ما را به تحلیـل مـیبرد از جمله موقعیت هایی است که اغلب موجب بروز افسردگی می شوند. افسردگی تنها زمانی ناهنجار تلقی می شود که با واقعه ای که رخ داده است متناسب نباشد و یا فراتر از حدی که برای اکثر مردم نقطه آغـازی بـوده اسـت، ادامـه یابد.

دو مشخصه اساسی افسردگی ناامیدی و غمگینی است.

شخص رکود وحشتناکی احساس می کنـد و نمـی توانـد تصمیم گیری یا فعالیتی را شروع کند یا به چیزی علاقه مند شود و در احساس بی کفایتی و بی ارزشی غوطه ور می شـود.

کلینیک ذهن زیبا با هدف رفع مشکلات جنسی افراد و به دنبال آن بهبود کیفیت زندگی به عنوان یکی از فعال ترین مراکز سکس تراپی کشور با دارا بودن کارشناسان و پزشکان خبره و با تجربه همراه شما هموطنان عزیز است. جهت دریافت وقت مشاوره تلفنی و حضوری با شماره ی 09353167886 تماس حاصل فرمایید.

ما را در اینستاگرام و تلگرام دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *