خشونت در همه جای دنیا وجود دارد،شایان ذکر است که زنان درصد بیشتری از خشونت را نسبت به مردان تجربه کرده اند.و کودکان و سالمندین نیز از این رفتار و خشونت مصون نیستند .

خشونت خانوادگی شامل :

خشونت همسر به همسر :

شامل عمل پرخاشگری بر ضد همسر پرخاشگری جسمی که منجر به صدمه ی جسمی و نیاز به توجه پزشکی باشد و هر رفتاری که منجر به تهدید و ارعاب شود تا حدی که همیشه احساس ترس نسبت به فرد آزار دهنده وجود داشته باشد .

خشونت با کودک:

در تعاریف آزار جسمی کودک ، اعمال بدنی، طیف وسیعی از رفتارهای بین فردی را پوشش می دهند. آزار جسمی کودکان شامل اعمال از قبیل ضربه زدن به باسن با دست ، سیلی زدن، سیخونک زدن،چنگ زدن هل دادن و تنه زدن،کشیدن موها،نگه داشتن، تکان دادن، پرت کردن، گاز گرفتن ، لگد زدن، ضربه زدن با مشت،چوب ،تسمه یا اشیای دیگر، آب جوش ریختن،سوزاندن، مسدود کردن مجاری تنفسی زیر آب نگهداشتن و غیره هستند.اعمالی که باعث صدمه به صورت یا سر شوند یا وارد کردن هر گونه آسیب به کودکان زیر ۲ سال ، در نظر گرفته میشوند.
سوء رفتار جنسی از کودکان هم از مصادیق بارز کودک آزاری است.

خشونت با سالمند:

سالمند آزاری مانند سایر اشکال آزار رسانی، طیف وسیعی از اعمال را شامل میشوند که عبارتند از: عمل عمدی یا سهوی مراقبان یا افراد دیگر که باعث صدمه به سالمند شود .تعاریف سالمند آزاری به طور معمول در ۶ دسته ی سوء رفتار جسمی،سوء رفتار هیجانی یا روانی ،سوء رفتار جنسی، غفلت مراقب،ترک کردن و سوء استفاده ی مالی یا مادی، قرار میگیرند.

آزار جسمی :

به معنی وارد کردن به طور عمدی با زدن، گاز گرفتن،سوزاندن،گاز گرفتن ، ضربه زدن با یک شی سخت و غیره است.
آزار هیجانی یا روانی شامل :رفتار کلامیست که بی‌احترامی ،تحقیر،توهین،تهدیدو ارعاب را منتقل کند.آزار جنسی شامل هر گونه رفتار جنسی غیر رضایتمندانه از هر نوع است .

غفلت شامل :

کوتاهی در تامین غذاسرپناه، حفاظت یا مراقبت بهداشتی برای سالمند آسیب پذیر است، ترک کردن شامل رها کردن یک سالمند توسط کسی است که تصور می شود مسئولیت مراقبت یا نگهداری از او را بر عهده دارد.

سوء استفاده ی مالی یا مادی شامل :

تصاحب غیر قانونی،سوء مصرف یا مخفی کردن وجوه ،دارایی ها یا اشیای قیمتی متعلق به یک سالمند آسیب پذیر است.

فراوان ترین شکل سوء رفتار با سالمند، در ظاهر سوء رفتار همسر با همسر است.دومین نوع فراوان سوء رفتار با سالمند بین فرزندان بزرگ شده و والدین آنها در مواقعی که سالمندان با فرزندان بزرگسالشان زندگی میکنند ، روی می دهد.

ما را در تلگرام و اینستاگرام دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *