خیانت زناشویی

خیانت زناشویی چرایی و درمان روانشناسی آن بخش اول

خیانت زناشویی قدمتی به درازای تاریخ دارد و از بی وفاییها موارد متعددی ثبت و گفته شده است. امروز نمی خواهیم به این تاریخ پر از فراز و نشیب بپردازیم.

تعریف خیانت همسر

تعریف های زیادی از خیانت زناشویی گفته شده است که یکی از بهترین آنها می توانند تعریف زیر باشد.

درگیری هیجانی، جنسی و یا ترکیبی، یکی از زوجین با نفر سوم

در بی وفایی زناشویی زنان بیشتر درگیری هیجانی دارند و در ابتدا قلب (هیجان) و سپس بدن و جسم خود را در اختیار فرد سوم قرار می دهند، مگر در بین زنان روسپی.

اما این رویه در بین مردان برعکس است و ابتدا به دنبال جسم هستند و در نهایت شاید قلب را بدهند یا تسخیر کنند.

مشاور یا روانشناس در کیس های خیانت زناشویی باید حتما به این نکته توجه کند که با یک کیس طلاق روبه رو است.

دلایل آغاز خیانت زناشویی:

علل مختلفی در منابع علمی برای شروع خیانت زناشویی مطرح شده است. در زیر برخی از مهم ترین آنها را با هم بررسی می کنیم.

١- کشش برای نوآوری جنسی این جذب شدن به یک رابطه فرا زناشویی برای داشتن یک رابطه جنسی جدید و متنوع است که بیشتر در مردان است اما برخی از زنان نیز به دور از این مورد نیستند.

۲- آرزو و خواسته برای داشتن یک صمیمت خوب صمیمیتی که در بین زوجین به رکود می رسد و زن یا مرد به دنبال این صمیمیت در خارج از زندگی زناشویی می گردند.

۳- پورونوگرافی و دیدن فیلم های مستهجن میزان خیانت زناشویی را بالا می برد.

4- جامعه در مورد مسائل جنسی سکوت و پنهان کاری می کند. این مخفی کاری به شیوع روابط خارج از زناشویی دامن می زند.

5- بیشتر زوجین باطن زندگی خودشان رو با ظاهر زندگی دیگران مقایسه می کنند. شاید به همین دلیل میزان تنش در روابط زوجین افزایش پیدا می کند.

6-گاهی فرد بی وفا برای اجتناب و دوری از تعارضات زندگی زناشویی که باید آنان را به شکلی منطقی حل کرد به سمت روابط خارج از زناشویی می روند.

۷- « سندرم » آشیانه خالی هم می تواند یکی از گزینه ها باشد. زوجین بالای ۶۰ – ۵۰ سال، بعد از ازدواج فرزندان و تنها شدن در خانه به فکر انتقام از یکدیگر می افتند و سالهای را که به واسطه فرزندان کنار هم بودن را تحمل کردند را به یاد آورده و اکنون را برای انتقام فرصت می دانند.

۸-یکی دیگر از دلایل، رفتارهای ناپخته طرف مقابل است که روانشناسان در آموزش روانشناختی در طول جلسات درمانی و زوج درمانی بر این مورد مهم تمرکز می کنند.

۹ – کژکاری ها و اختلالات جنسی نیز یکی از موراد بی وفایی زناشویی می باشد. این اختلالات به راحتی درمان می شوند اما چون زوجین آگاهی از این درمان ها ندارند، دچار مشکلات دیگری نیز می شوند.

ادامه دارد…

ما را در اینستاگرام و تلگرام دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *