دستگاه تناسلی

در بخش دوم از روابط جنسی به معرفی دستگاه تناسلی زن و مرد پرداخته می شود:

دستگاه تناسلی زن

دستگاه تناسلی زن از دو بخش خارجی و داخلی و غدد جنسی تشکیل شده.

دستگاه تناسلی خارجی که بیشتر برای برقراری رابطه جنسی و زناشویی مورد استفاده قرار می گیره،

دستگاه تناسلی داخلی که مسوول بارداری و پرورش جنینه و غدد جنسی که مسئول ترشح هورمون های جنسی هستند.

دستگاه تناسلی خارجی شامل: (فرج، مهبل )واژن و پرده بکارته.

فرج قسمت کاملا خارجی دستگاه تناسلی زنهاست که از بیرون بدن قابل رؤیته و به صورت یک ناحیه لوزی شکل در بین دو پا و در پایین شرمگاهی قرار گرفته . فرج از بیرون توسط لب های بزرگ و کوچک فرج پوشیده شده است.

این لب ها هر یک به صورت دو چین نیمه مدور هلالی شکل در دو طرف فرج بوده و در حالت عادی روی هم خوابیده و دهانه فرج رو می بندند.

لبهای بزرگ فرج از دو لایه پوستی تشکیل شدند. در زیر لب های بزرگ، لب های کوچک قرار دارند که از دولایه مخاطی تشکیل شد ند. لب های کوچک در هدایت صحیح ادرار نقش دارند. این دو لبه از بالا و پایین به هم متصلند، در محل اتصال این دو لایه در بالا عضو کوچک حساسی به نام کلیتوریس وجود داره که در اثر تحریک و دستکاری، سفت و کمی بزرگ میشه و در احساس لذت جنسی نقش داره. در میان لب های فرج فضایی وجود داره که خروجی پیشابراه در قسمت بالایی اونه و در پایین اون خروجی واژن (مهبل)قرار داره.

در دخترانی که تا حالا رابطه جنسی نداشتند اکثر قسمتهای خروجی واژن با لایه ای نازک به نام پرده بکارت پوشیده شده. پرده بکارت به صورت یک ورقه نازک (به ضخامت ١یا ٢میلی متر) درست در پشت لب های کوچک فرج قرار داره و دهانه مهبل را می پوشونه.

در پرده بکارت منافذی برای خروج خون قاعدگی وجود داره. منفذ پرده بکارت در افراد مختلف، اندازه و شکل متفاوتی داره و از خصوصیات و ویژگی های آن برای تشخیص باکره بودن یا نبودن شخص استفاده می گردد.

در اکثر موارد با اولین ورود آلت مردانه به داخل واژن این پرده پاره میشه و برای همیشه از خروجی واژن کنار میره. البته لازم به ذکر است که دربعضی موارد پرده بکارت بدون خونریزی پاره شده و عدم خونریزی مساوی با باکره نبودن نیست.

دستگاه تناسلی داخلی از واژن، رحم، لوله های فالوپ (لوله های رحمی) تشکیل شده.

واژن لولهای عضلانیه که از فرج در بیرون بدن تا رحم در داخل بدن امتداد داره. طول واژن٨-١٢سانتیمتر در زنها بالغه. از اونجا که این عضو دارای دیواره عضلانی هست میتونه منقبض یا منبسط بشه. همین خصوصیت باعث میشه واژن چند عملکرد مختلف داره.

 واژن محل قرار گرفتن آلت مردانه در حین رابطه جنسیه و با اعصاب موجود در اون لذت جنسی در حین رابطه جنسی برای زن بوجود میاره. واژن همچنین راهی از رحم به بیرون برای خارج کردن نوزاد در زمان تولده. همچنین خونهای قاعدگی از این طریق از رحم به بیرون بدن میادلایه نازک بافتی به نام پرده بکارت که در خود یک یا چند سوراخ دارد خروجی واژن را به طور نسبی میپوشونه.

واژن در سمت داخل بدن به رحم متصل میشه. همچنین در هنگام فعالیت جنسی، اسپرم درون مایع منی مرد پس از ورود به واژن، شنا کرده و از طریق رحم و سپس لوله های رحمی خود را به تخمک می رسونه که در صورت حضور تخمک، بارور شدن اون امکانپذیره. مهمترین غدد جنسی زن تخمدانها و پستانها هستند. تخمدانها دو عدد هستند که یکی در سمت راست و دیگری در سمت چپ قرار میگیرند.
تخمدانها علاوه بر منبع تأمین تخمک، به عنوان غدد درون ریز بدن زن نیز عمل میکنند و استروژن و پروژسترون که هورمونهای زنانه هستند تولید می کنند.

دستگاه تناسلی مرد

اعضای تناسلی مرد از آلت تناسلی، بیضه و کیسه بیضه که بیضه ها در آن آویزان هستند، تشکیل میشه. هر بیضه حاوی لوله های سمینیفره که اسپرم می سازند. یک لوله دیگر به نام وازدفران، هر اپیدیدیم را به یک مجرای انزالی وصل می کنه که این مجرا خود به پیشابراه وصل میشه.

سه غده، یک جفت غده ساخت منی و غده پروستات مایعاتی رو ترشح می کنند که وظیفه انتقال و تغذیه اسپرم را برعهده دارند؛ این ترشحات همراه اسپرم، مایعی به نام مایع منی را تشکیل می دهند.

در طول فعالیت جنسی، بافت نعوظی آلت تناسلی، پر خون شده، آلت تناسلی را دراز و سفت می کند تا بتواند وارد مهبل زن شود. در هنگام ارگاسم، انقباضات عضلانی مایع منی را به طرف پیشابراه و خارج از آلت تناسلی می رانند.

آلت تناسلی مردانه درحالت عادی کوچک و شل می باشد ولی پس از تحریک شدن بدلیل جمع شدن خون در رگهای آن به حالت نعوظ در می آید. حالت نعوظ حالتی است که آلت بزرگ و سفت می شود.

اندازه   آلت مردها در حالت نعوظ بین ١٢تا ١۶ سانتی متر می باشد. این عضو در مردها به صورت استوانه ای شکل می باشد، پوست آلت هم کاملاً قابل کشش است. کیسه بیضه شامل بسیاری از مخازن خون و اسپرم می باشد و در واقع کار اصلیش تنظیم حرارت بیضه ها میباشد. بطور معمول در مردها دو بیضه وجود دارد.

ادامه دارد…

ما را در اینستاگرام و تلگرام دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *