رابطه خوب با نوجوان

رابطه خوب با نوجوان

نداشتن رابطه خوب با نوجوان یکی از دغدغه‌های والدین است. شما باید به عنوان والدین بدانید که مهم‌ترین دوران زندگی فرزندتان، دوران نوجوانی است.  اگر با فرزند نوجوانتان رابطه خوبی ندارید، به این نکات توجه کنید :

زمانی را به او اختصاص دهید

در زمان برقراری رابطه خوب با نوجوان، گروهی از والدین تصور می‌کنند توجه خاصی که فرزند نوجوان‌شان نسبت به دوستان هم سن و سالش دارد؛ به این معناست که او دیگر به خانواده اش اهمیتی نمی‌دهد. به همین دلیل برخی از آنها برای جلب توجه او به سوی خود، مدام از دوستان وی بدگویی می‌کنند. تحقیقات انجام شده نشان می‌دهد که اغلب نوجوانان نه تنها تمایل دارند بیشتر اوقات خود را در کنار والدینشان بگذرانند، بلکه از آن نیز لذت می‌برند.

رابطه خوب با نوجوان از طریق رابطه دوستانه

برای داشتن رابط خوب با نوجوان، باید او را بیشتر بشناسید و از علایق و خواسته‌ها و حتی مشکلاتی که او را از درون رنج می‌دهند، آگاه شوید. باید به او ثابت کنید که برایش ارزش قائلید و به آراء و نظراتش توجه دارید. در این صورت نوجوان شروع به درد دل خواهد کرد و خواسته ها و مسائل دیگرش را با شما در میان خواهد گذاشت.

اما اگر قرار باشد صحبت های شما با او همیشه حول محور خاصی مانند مسائل روزمره زندگی و گله و شکایات شما از او دور بزند، هرگز نمی توانید توجه واقعی او را جلب کنید. متأسفانه اغلب گفت و گوهای بین والدین و نوجوانان، پیرامون امر و نهی آنان و کارهای لازم الاجرا است:

” این قدر سر به سر برادرت نذار” ” برو موهاتو کوتاه کن” ، ” این قدر با جوش های صورتت ورنرو” و…

اینها موضوعات مناسبی برای ایجاد یک ارتباط مثبت و خوب با نوجوانتان نیستند.

ارتباط موثر

موضوعات مورد علاقه نوجوانان را دریابید

نوجوان‌ها دوست دارند در تصمیم گیری‌هایی که بر روی همه افراد خانواده تأثیر می‌گذارد مانند مسافرت، عوض کردن خانه، بیماری، فشارهای اقتصادی و… دخالت داده شوند. آنان غالباً سؤالات بی پاسخ فراوانی دارند که احتمالاً با شما در میان می‌گذارند.

سؤالاتی مانند این که مواد مخدر چیست؟ نشئه شدن یعنی چه؟ نباید به آنها دروغ بگویید و یا با عباراتی مانند ” بعداً خودت می فهمی” یا ” نمی دونم چه جوری برات توضیح بدم”، ” فراموش کن”، از پاسخ به آنها طفره بروید. مشاهده ابراز علاقه معمولی پدر و مادر نسبت به هم برای نوجوان لذتبخش است. شنیدن عبارات و جملات محبت آمیزی همچون ” دوستت دارم” ، ” عشق من تو هستی ” و امثال آن از زبان پدر و مادر نسبت به یکدیگر، نوجوان را سرشار از امید و شادی می‌کند.

برای نوجوان بسیار مهم است که بداند پدر و مادرش یکدیگر را دوست دارند. زیرا نوجوان همیشه از این نگرانی که ممکن است روزی والدینشان از هم جدا شوند و او را تنها بگذارند، رنج می‌برد.  شنیدن این جملات به معنای قوت قلبی برای اوست. او را به دنیای خود راه دهید نوجوانان دوست دارند در مورد علایق و احساسات پدر و مادر خود و یا امیدها و رؤیاها و ناراحتی ها و نومیدی های آنان مطلع باشند.

کلینیک ذهن زیبا با هدف رفع مشکلات جنسی افراد و به دنبال آن بهبود کیفیت زندگی به عنوان یکی از فعال ترین مراکز سکس تراپی کشور با دارا بودن کارشناسان و پزشکان خبره و با تجربه همراه شما هموطنان عزیز است. جهت دریافت وقت مشاوره تلفنی و حضوری با شماره‌ی 09353167886 تماس حاصل فرمایید.

ما را در اینستاگرام و تلگرام دنبال کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *