علائم خودکشی در نوجوانان افسرده

علائم خودکشی در نوجوانان افسرده

خانواده‌ها باید مراقب نوجوانان خود باشند. به رفتار و کارهای آن‌ها دقت نمایند. کاوش در رفتار سبب می‌شود علائم خودکشی در نوجوانان افسرده را شناسایی کنند. نوجوانان دارای افسردگی شدید، به ویژه آن‌هایی که دچار سوء مصرف الکل یا مواد مخدر نیز هستند، اغلب در مورد خودکشی فکر می‌کنند، صحبت می‌کنند یا اقدام به خودکشی می‌کنند. در این میان تعداد نگران کننده و فزاینده ای از این موارد هم با موفقیت خودکشی می­‌کنند. بنابراین بسیار مهم است که شما هرگونه افکار یا رفتار و علائم خودکشی در نوجوانان افسرده را بسیار جدی بگیرید. برخی از مهمترین این علائم عبارتند از :

صحبت یا شوخی در مورد خودکشی

گفتن جملاتی از قبیل : ” بهتر بود می­‌مردم”، “کاش می توانستم برای همیشه ناپدید شوم” یا “هیچ راه چاره ای نیست.” صحبت های مثبت یا رمانتیک در مورد مرگ. مانند : “اگر من می مردم، ممکن بود مردم من را بیشتر دوست داشته باشند” نوشتن داستان و شعر درباره مرگ، مردن یا خودکشی انجام رفتارهای بی پروا یا تصادفات زیادی که منجر به جراحت می شود.

بخشش اموال باارزش

خداحافظی با دوستان و خانواده مثل اینکه آخرین دیدارشان باشد گشتن به دنبال اسلحه، قرص یا راه های دیگر برای خودکشی چگونه با یک نوجوان افسرده ارتباط برقرار کنیم؟

 

 

۱) روی گوش دادن تمرکز کنید، نه سخنرانی کردن

پس از شروع صحبت نوجوان، در برابر هرگونه انتقاد یا قضاوت مقاومت کنید. نکته مهم این است که کودک شما در حال برقراری ارتباط است. در صورتی که به نوجوان خود بگویید تمام و کمال و بدون قید و شرط در کنار او هستید، بهترین کار را کرده اید.

۲) ملایم اما پیگیر باشید

اگر در ابتدا از صحبت کردن با شما اجتناب کردند تسلیم نشوید. صحبت درباره افسردگی می تواند برای نوجوانان بسیار سخت باشد. حتی اگر آنها تمایل به گفتگو داشته باشند هم، ممکن است در بیان آنچه احساس می کنند مشکل داشته باشند. به راحتی فرزند خود احترام بگذارید و در عین حال بر نگرانی و تمایل خود برای گوش دادن تأکید کنید.

۳) احساسات آنها را تصدیق کنید

حتی اگر احساسات یا نگرانی های او برای شما احمقانه یا غیر منطقی به نظر برسد، سعی کنید با نوجوان خود در مورد افسردگی صحبت کنید. تلاش‌های خیرخواهانه برای توضیح اینکه چرا “اوضاع چندان بد هم نیست” به گونه ای به نظر خواهد آمد که گویی احساسات آنها را جدی نمی گیرید. تصدیق ساده درد و غم و اندوهی که آنها تجربه می کنند می تواند در درک و حمایت از آنها کمک زیادی کند.

مقابله با افسردگی نوجوانان :

آن‌ها را به ارتباط اجتماعی تشویق کنید نوجوانان افسرده تمایل دارند که از دوستان و فعالیتهایی که قبلاً از آنها لذت می بردند، کناره بگیرند. اما انزوا فقط افسردگی را بدتر می کند. بنابراین کاری را که می توانید انجام دهید تا به نوجوان خود کمک کنید دوباره ارتباط بگیرد. صحبت حضوری را در اولویت قرار دهید هر روز زمانی را به گفتگو کردن اختصاص دهید. در این گفتگو باید بدون حواس پرتی یا تلاش برای انجام چند کار به شکل همزمان، کاملاً روی نوجوان خود تمرکز کنید. عمل ساده صحبت چهره به چهره می تواند نقش مهمی در کاهش افسردگی نوجوان شما داشته باشد. به یاد داشته باشید که صحبت در مورد افسردگی یا احساسات نوجوان شما وضعیت را بدتر نخواهد کرد. اما حمایت شما می تواند در بهبود آنها تفاوت بزرگی ایجاد کند. نوجوان خود را درگیر کنید فعالیت هایی مانند ورزش، باشگاه بعد از مدرسه، یا یک کلاس هنری  رقص یا موسیقی را پیشنهاد دهید که علاقه و استعداد نوجوان شما را برمی­‌انگیزد. اگر چه نوجوان شما ممکن است در ابتدا فاقد انگیزه و علاقه باشد، اما احساس بهتری خواهند داشت و شور و شوق خود را باز می‌­یابند.

کلینیک ذهن زیبا با هدف رفع مشکلات جنسی افراد و به دنبال آن بهبود کیفیت زندگی به عنوان یکی از فعال ترین مراکز سکس تراپی کشور با دارا بودن کارشناسان و پزشکان خبره و با تجربه همراه شما هموطنان عزیز است. جهت دریافت وقت مشاوره تلفنی و حضوری با شماره‌ی 09353167886 تماس حاصل فرمایید.

ما را در اینستاگرام و تلگرام دنبال کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *