وسواس

وسواس چیست؟ایا وسواس فکری و عملی جداست؟چند مدل وسواس داریم؟اختلال شخصیت وسواسی جبری با اختلال وسواسی جبری با ریشه اضطرابی چه تفاوتی دارد؟
همیشه شنیدیم که فردی که زیاد خونشو تمیز میکنه وسواس داره…یا کسی که چند بار چک میکنه که آیا زیر گاز رو خاموش کرده یا نه وسواس داره‌…
آیا فقط همین ها وسواس حساب میشن؟؟؟

وسواس شامل دو بخشه…

یک بخش وسواس فکری و یک بخش وسواس عملی

یعنی فکر مزاحمی که توی ذهن بصورت ناگهانی جرقه میزنه.این فکر طیف گسترده ای داره و در هر فردی متفاوت از فرد دیگر است …مثلا در فردی وسواس فکری اینکه همه چیز کثیف میدونه و معتقده این کثیفی اونو بیمار میکنه .این فرد رفتاری که داره به این صورته که باید روزی ۷ بار حموم بره و هربار ۲ ساعت خودشو بشوره.(مسلما زندگیش مختل میشه)

یا کسی که وسواس افکار ممنوعه داره افکاری تو ذهنش میاد که حتی از بیانش خجالت میکشه و این افکار رو مساوی با انجام اون رفتار میدونه.پس رفتاری که میکنه اینکه اعمال مذهبیو خیلی زیاد و در حد افراط گونه انجام میده تا به بهشت بره.

پس وسواس ها انواع مختلفی دارن و از بعد فکری با هم متفاوتن…و به رفتارهای متفاوتی هم منجر میشه
.

انواع وسواس ها چیست؟

.ما انواع وسواس داریم که براساس شدت فراوانی به این ترتیب عنوان میشن:
.

وسواسهای فکری:

آلودگی
تردید مرضی
جسمی
تقارن
پرخاشگرانه
جنسی

وسواس چیست
.

وسواسهای عملی:

وارسی
شست و شو
شمارش
لزوم پرسیدن یا اعتزاف
تقارن و دقت
ذخیره سازی هستن…
.
حالا این وسواس فکری با عملی گاهی باهم نیستن .ولی بسیاری از اوقات این وسواس فکری با یه عمل همراه میشه تا سعی کنه از زهر این وسواس فکری کم کنه ولی متاسفانه بطور موقت کم میکنه ودر دراز مدت شمارو در دام دور باطل مخصوص این اختلال میندازه…
.یعنی شما افکار ذهنت میاد که مبادا شیر گازو نبسته باشی…چن بار چک میکنی موقتا فکرت از بین میره ولی این باعث میشه که دوباره و دوباره این رفتار چک کردن رو برای رهایی فکرت انجام بدی این جاست که وسواس شکل میگیره و قوی میشه…و در دامش می افتی

افراد وسواسی چه استراتژی هایی بکار میبرند؟

گفتیم که اونا سعی میکنن رفتاری انجام بدن که فکرشونو از بین ببره…و این رفتاره انقدر طولانی میشه و انقدر تکرار میشه که کل زندگیشونو مختل میکنه.

دیگه چی؟؟؟

بعلاوه انها یکسری تفکراتی دارن که اوضاع رو خیلی بدتر میکنه

مثلا تفکرات جادویی دارن فکر میکنن فکر کردن به یچیز=عمله
.
فکر میکنن که ناجی بشریت هستن و باید همرو نجات بدن و برای همه تصمیم بگیرن
.

رابطه اختلال شخصیت وسواسی جبری با اختلال وسواسی جبری با ریشه اضطرابی چیه؟

اختلال شخصیت وسواسی یک اختلال شخصیته و ریشه اضطرابی نداره فرد بسیار کمالگراست و در انجام کارهاش خیلی وسواس داره.از طرفی خیلی خسیس یا انعطاف ناپذیرم هست.و یه روال مشخص و طی میکنه حتی برای به گردش رفتن با خانواده وقت نمیگذاره.و قوانین خاص خودشو پیاده میکنه و….
بینش کمی از مشکلش داره و بااین سبک خودش اتفاقا خیلی اوکیه

ولی کسی که ocd یا وسواس فکری عملی داره اکثرا نسبت به مشکلش آگاهه و زجر میکشه و ناراحته از این افکاری که تو سرش میاد خجالت میکشه و وقتی اون رفتارهای تکراری رو انجام میده خسته میشه.و برای رواندرمانی مراجعه میکنه.این فردهم کمالگراست.ولی ریشه اضطرابی توی این اختلال خیلی پررنگ تره.

وسواس چطوری درمان میشه؟

وسواس هم قابل درمانه ولی یک مقداری نسبت به پانیک و اگورافوبیا و…
درمان سختتر و پیچیده تر و چالشی تری داره
برای درمان بهتره که اول یک دوره دارو مصرف بشه و از شدت آن و اضطراب پشتش کم بشه و بعد روان درمانی انجام بشه…
برای وسواس هم cbt بسیار موثره.
بعلاوه درمانهای رفتاری هم اثر خیلی خوبی داره…

نکته مهم:

اینکه تشخیص خیلی حساسه و اگه یکی لزوما جای یکبار شستن لباسش دوبار میشوره وسواس نداره.و مختل شدن عملکرد و همچنین زمانبر بودن انجام رفتار مناسکی برای تشخیص خیلی مهمه.
همچنین یکسری مشکلات جسمانی هم میتونن باعث ایجاد وسواس بشن.
و همچنین فرایند همپوشانی اختلال وجود داره بخصوص با اختلال شخصیت وسواسی جبری پس برای تشخیص درست حتما به رواشناس بالینی مراجعه کنید.

کلینیک ذهن زیبا با هدف رفع مشکلات جنسی افراد و به دنبال آن بهبود کیفیت زندگی به عنوان یکی از فعال ترین مراکز سکس تراپی کشور با دارا بودن کارشناسان و پزشکان خبره و با تجربه همراه شما هموطنان عزیز است. جهت دریافت وقت مشاوره تلفنی و حضوری با شماره ی 09353167886 تماس حاصل فرمایید.

ما را در اینستاگرام و تلگرام دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *