نحوه رفتار با کودک شلخته و بی نظم

در برخورد با کودک شلخته باید این موارد را در نظر داشته باشیم:

۱. مداومت داشته باشید

اگر برخی از روز‌ها کودکتان را به نظافت کردن تشویق کرده، اما دیگر روزها، بی نظمی‌های او را نادیده بگیرید، کودک دچار سردرگمی شده و تصور واضحی از آنچه شما از او می‌خواهید، پیدا نمی‌کند. برنامه دقیقی تنظیم کنید و به آن پایبند باشید.

۲. برنامه روزانه‌ای برای نظافت کردن ایجاد کنید

کودک شلخته

یک روز بی نظمی و شلختگی، شاید قابل پذیرش باشد، اما اگر این بی نظمی روز‌های پیاپی ادامه پیدا کند، غیر قابل قبول است. زمانی را برای نظافت روزانه اختصاص دهید و همواره به آن پایبند بمانید. برای نمونه پس از خوردن شام همراه با کودک به تمیز و مرتب کردن خانه و اتاق او بپردازید.

والدین باید در مورد مواضع خود شفاف باشند

در زمانی که حال والدین و کودک هر دو خوب است با آرامش قوانین را برایش توضیح بدهید که از این به بعد قوانین جدیدی در خانه وجود دارد و کودک با غر غر کردن قادر نخواهد بود به خواسته‌هایش یا اسباب‌بازی دلخواهش برسد و اگر واقعا اسباب‌بازی می‌خواهد باید رفتار خوبی داشته باشد. بهتر است والدین با هوش و درایت خودشان هر رفتاری را که می‌خواهند در کودک شکل دهند و گاهی برای کودک شرط‌هایی بگذارند که به او در رسیدن به خواسته‌اش از راه منطقی کمک کند.


می‌توانید اسباب‌بازی مورد علاقه کودک را مانند پاداش در قبال انجام رفتار‌های مناسب برای کودک در نظر بگیرید و به کودک بگویید، در صورتی که تلاش کنی ۵ شب پشت‌سرهم هر شب مسواک بزنی یک ستاره می گیری و بعد از سه ستاره ما به مغازه می‌رویم و اسباب‌بازی را که دوست داری برایت می‌خریم. اگر کودک شما خیلی کم‌طاقت است، تعداد ستاره‌ها را کم کنید.

ما را در اینستاگرام و تلگرام دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *