در بخش اول از این نوشته به تعریف اضطراب می پردازیم:

اضطراب حالت شناخته شدۀ ذهنی است که همۀ ما در طول زندگی با آن مواجه شده ایم. اضطراب در خوش بینانه ترین حالت “پرچم قرمزی” است که به ما می گوید چیزی درست پیش نمی رود و نیازمند توجه فوری ما است. این احساس ما را نخواهد کشت.

بسیاری از ما می توانیم ناخوشایندی اضطراب را بدون اینکه در امور روزمره تداخلی ایجاد کند تحمل کنیم اما برخی از ما نیاز داریم روش های جدیدی برای مقابله با اضطراب بیاموزیم.

با افکار اضطراب زا چالش کنید. بسیاری از افکار ما، منفی و غیرمنطقی هستند. شاید فکر کنید بدترین اتفاق ممکن خواهد افتاد و خودتان را متقاعد کنید که آنچه احساس می کنید واقعیت با واقعیت یکی است در حالیکه هیچ منطق و اساسی برای این باور وجود ندارد. لازم است در مورد درستی افکاری که باعث ترس و نگرانی شما می شود دوباره فکر کنید.

به عبارت دیگر، باید به خودتان یاد دهید، افکارتان را مجددا آموزش دهید، به جای اینکه طبق روش های قبلی فکر کنید و اضطرابتان را تغذیه کنید، یاد بگیرید با روش جدیدی فکر کنید. از خودتان بپرسید: از کجا می دانم که این افکار واقعیت هستند؟ این فکر از کجا آمده که از هرچیزی بترسم به واقعیت می پیوندد؟ آیا روش های واقع بینانه تری برای فکر کردن در مورد این موضوع وجود دارد؟ می توانم به یک نتیجۀ مثبت یا واقع بینانه هم فکر کنم؟

ادامه دارد…

ما را در اینستاگرام و تلگرام دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *