مشاوره تربیتی

مشاوره تربیتی

مشاوره تربیتی

مشاوره تربیتی کودک به والدین کمک می کند تا با رعایت نکات تربیتی که می آموزند، فرزندان سالم تر و شاداب تری را تربیت کنند. معمولاً خیلی از والدین در تربیت کودک خود سر در گم می‌شوند . هر چند که همه‌ی پدر و مادرها صلاح فرزندشان را می‌خواهد و دوست دارند فرزندشان را به خوبی تربیت کنند اما ممکن است به دلیل عدم آگاهی کاری کنند که نتیجه‌ی عکس بدهد .

خانواده بیشترین تأثیر ممکن را در شکل گیری شخصیت کودک دارد . آگاهی والدین از شیوه های تربیتی و خصوصیات رشدی کودک در هر سن، تأثیر بسیار زیادی در نوع برخورد و رفتار آن‌ها با فرزندشان دارد. بی‌شک تمام والدین خواهان بهترین شیوه تربیتی برای فرزندان خود هستند و تلاش می‌کنند تا امکانات لازم را برای رفاه فرزندان خود تأمین کنند.
اما گاهی والدین غافل از این هستند که توجه بیش از حد به کودک خود و مطابق میل کودک رفتار کردن و پاسخ مثبت دادن به تمام خواسته‌های کودکشان در همه شرایط می‌تواند چه عواقب و پیامدهایی داشته باشد.

مشاوره تربیتی چیست؟

در ساده ترین تعریف ممکن، مشاوره تربیتی فرزند ​​که از آن به عنوان فرزندپروری نیز یاد می شود، فقط برای کمک به شما در ارتباط با فرزندتان است. این شکل از درمان نه تنها کوتاه مدت است بلکه می تواند شامل همه عزیزان، شما و همسرتان، شما و فرزندتان یا صرفا خودتان شود.

با تربیت کودکان، در واقع در حال آموزش آنان هستید و قالب های رفتاری و اصول فکری کودکان را شکل می دهید. به همین دلیل، لازم است که والدین با کنترل احساساتشان شرایط را بهتر مدیریت کنند و کودک را به نحوی تربیت کنند که در رویارویی با مشکلات آینده خود بهتر عمل کند.

از آنجایی که کودکان، به خصوص در سنین پایین تر، از والدین خود تاثیر می گیرند، والدین باید با افزایش اطلاعاتشان در مورد نحوه تربیت فرزندان و نحوه رویارویی با مشکلات مختلف دوران کودکی الگوی بهتری برای فرزندشان باشند.

مشاوره تربیت فرزند تلاش می کند علاوه بر آموزش اصول درست تربیتی و رفع نواقص رویکرد تربیتی والدین، به آنها راهکارهایی برای برخورد با فرزندان و بهبود روابط خانواده آموزش دهد.

چرا به مشاوره تربیتی کودک و نوجوان نیاز دارم؟

حقیقت این است که بسیاری از مردم تصور می کنند فرزندپروری و تربیت فرزند امری غریزی است، اما این گونه نیست.

بچه دار شدن و درک تربیت آنها دو چیز کاملا متفاوت از یکدیگر هستند. و حتی اگر درک خوبی از معیارهای یک والد خوب داشته باشید، بدان معنا نیست که می توانید از چالش هایی که اغلب با آن همراه است، جلوگیری کنید. صادقانه بگویم، چیزی تحت عنوان «والدین کامل» وجود ندارد. این درست به اندازه اسب شاخدار یا اژدها، افسانه است!

همه ما اشتباه می کنیم، به همین دلیل مشاوره تربیتی می تواند بهترین تصمیمی باشد که تاکنون گرفته اید.

این نوع مشاوره مسائل متعددی را در بر می گیرد که از تربیت و رفتار با فرزند تا افسردگی پس از زایمان و خشونت خانگی را دربر می گیرد.

بنابراین، ورود به جلسات مشاوره تربیت فرزند نه تنها برای خودتان که برای فرزند و همسرتان هم می تواند بسیار مفید باشد.

ما را در اینستاگرام و تلگرام دنبال کنید.

 

با پزشکان ما آشنا شوید

صغری احدی

کارشناس ارشد

روانشناسی بالینی

درخواست وقت ملاقات